- Single Row Angular Contact Bearing, 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 34500 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696057 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.1 in |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Contact Angle | 35° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 80 mm |
| Inner Ring Width | 48 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 46500 lbf |
| Weight | 17.08 LB |
| EAN or UPC | 87796069015 |

