- ER Series Bearing
- 1 3/16" ID x 2.44094" OD x 1 35/64" Overall Width
- 7/8" Outer Ring Width
- Double Sealed
- Snap Ring on OD
description
- Timken has introduced one of the easiest-to-install housed units available. It features a conventional setscrew, but provides shaft protection and prolongs the life of the shaft - no nicks, raised metal or permanent shaft damage. You'll find Timken's patented shaft guarding technology where production uptime is critical and shaft replacement is expensive. Where traditional setscrew products rely on the setscrews to dig into the shaft to maintain grip, Timken's shaft guarding technology transfers the pressure of the setscrews through a stainless steel, hardened band. This absorbs the problems encountered from relative motion typically associated with setscrew product. The stainless band will not corrode the shaft. Shaft guarding technology exceeds gripping application requirements, maintains dimensional integrity and reduces fretting corrosion. It locks to the shaft like a traditional setscrew, but with new benefits.
applications
- Rubber and plastic
- Forest products (paper, tissue, newsprint, fine paper)
- Industrial machinery (fans and blowers, canning and bottling, conveyors, food, printing presses, packaging, textiles)
- Agriculture (combines, implements)
- Timken offers a complete line of application-specific, custom-formulated lubricants that help bearings and components operate efficiently in industrial environments. High-temperature, anti-wear, and water-resistant additives offer superior protection in t
features
- Two setscrews and nylon patch at 90° separation provide maximum holding capability with minimal distortion
- Groove running beneath the setscrews in inner ring bore to keep the band in place
- Hardened stainless steel band protects the shaft from damage from setscrews
- Longer inner ring shaft (ABMA complaint) improves shaft support and reduces bearing misalignment
- Available with Timken thin-dense chrome option
- Seal options include three-piece "R" seal for normal- to high-contamination environments and "L" seal for higher speeds and temperatures
- Choice of housing configurations
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 7/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 2.44094 in |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Rubber |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring O.D. | 1 37/64 in |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 1 3/16 in |
| Set Screw Offset | 11/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 206 |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 4850 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring Thickness | 0.0625 in |
| Snap Ring O.D. | 2 41/64 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1 35/64 in |
| Width | 1 35/64 in |
| Set Screw Size | 1/4-28 |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 2530 lbf |
| Weight | 0.834 LB |
| EAN or UPC | 87796299344 |

