- Single Row Radial Bearing, 0.3125" ID x 0.688" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| I.D. | 5/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7703270 |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Flanged |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Material | None |
| O.D. | 0.6875 in |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044302 |
| NSN Number | 3110-00-157-1909 |

