- Single Row Radial Bearing, 0.3125" ID x 0.688" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 0.6875 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Flange Width | 0.042 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| I.D. | 5/16 in |
| icNumber | 7700800 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Width | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 196 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Flanged |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 540 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044319 |
| NSN Number | 3110-00-227-2854 |

