- 1 1/2" ID x 80 mm OD x 21 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Length Through Bore | 1.73438 in |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. | 80 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Outer Ring Size | 208 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 1 47/64 in |
| Static Capacity | 4000 lbf |
| Weight | 1.74 LB |
| EAN or UPC | 87796055537 |

