- 2 3/16" ID x 100 mm OD x 24 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Enclosure | Double Sealed |
| Outer Ring Size | 211 |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| I.D. | 2 3/16 in |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 5630 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 2.884 LB |
| EAN or UPC | 87796056022 |

