- 2 7/16" ID x 110 mm OD x 27 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Static Load Rating [Max] | 6950 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. | 110 mm |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| I.D. | 2 7/16 in |
| Material | Steel |
| Outer Ring Size | 212 |
| Dynamic Load Rating | 13200 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Capacity | 6950 lbf |
| Weight | 3.45 LB |
| EAN or UPC | 87796056121 |

