- 30 mm ID x 62 mm OD x 18 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Eccentric Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Static Capacity | 2280 lbf |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 2280 lbf |
| Overall Width | 1 7/16 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| O.D. | 62 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Enclosure | Double Sealed |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Size | 206 |
| Weight | 0.885 LB |
| EAN or UPC | 87796103597 |

