- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Setscrew Locking
- Regreasable
- Steel
description
- This "Y" series extra wide inner ring setscrew bearing has increased shaft support for HVAC and other industrial applications. The bearings feature superfinished raceways, grade 10 balls, and antiback-out nylon patch setscrews. They are factory prelubricated and are relubricatable.Setscrew mounting feature is ideal for reversing load applications.
| I.D. | 20 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Capacity | 1400 lbf |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| O.D. | 47 mm |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.219 in |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Material | Steel |
| Overall Width | 1.219 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 87796169333 |

