- 1.5" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Housing No. | T-19169 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GN108KLLB |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Weight | 7.07 LB |
| EAN or UPC | 87796059528 |
| NSN Number | 3130-00-139-0300 |
-
Eco-Friendly


