- 2 15/16" Shaft, 7 1/4" Bolt Hole Spacing, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 9 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GN215KLLB |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 3 1/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Height | 9 1/8 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 10 1/4 in |
| Housing No. | T-19181 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Weight | 32.02 LB |
| EAN or UPC | 87796061873 |
-
Eco-Friendly


