- Cartridge Bearing, 1" Shaft, 3.29" OD, 1.3125" Overall Width, Rubber Housing, Eccentric Collar, Contact Seals, Non-Relubricatable Ball Bearing, Fixed Type
description
- Fafnir RCSM and RCR super quiet, synthetic conductive rubber cylindrical cartridges are designed for domestic heating, air conditioning, ventilating equipment, and many other applications where low cost, light duty, and noiseless operation are essential. All units are available with the RA-RRB extended inner ring bearings with positive contact, land riding seals and self-locking collar. An initial supply of long-life grease is provided in the one-piece, nonrelubricatable cartridges made of high grade, durable, molded synthetic rubber. The Fafnir patented CR unit was specifically designed to accommodate the wide tolerances of either a hot or cold rolled #10 gauge (0.134"), 3 1/2" O.D., electric resistance welded mechanical tubing, such as that found in post office conveyor systems.
| Collar O.D. | 1.4219 in |
| Housing Width | 1 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Rubber |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Radial Load | 200 lbf |
| Bearing Insert | RAL100NPP |
| Overall Width | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Outside Dia. | 3.29 in |
| RPM [Max] | 2400 rpm |
| Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 0.6875 in |
| Collar No. | S1100K |
| Special Features | None |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 87796057265 |

