- 1" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- Fafnir LFST zinc-plated, pressed steel, flush mounted, housed series simplifies bearing flange unit installations. A special conductive rubber interliner reduces noise and vibration and allows for alignment while the pressed steel flange ensures rigid bearing support.Bolt hole spacing permts interchangeability with competitive mountings. The LFST unit offers compactness, economy, corrosion-resistant housing, and balanced design. LFST units feature Fafnir's RAL light series ball bearings. An outstanding concept in bearing design, the RAL provides precision, in an extended inner ring bearing with superior shroud seal protection and self-locking collar. Bearings are supplied prelubricated.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 300 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 3/8 in |
| Housing Length | 4 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1.2188 in |
| Flange Thickness | 0.06 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | RAL100NPP |
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Width | 0.9063 in |
| Housing Height | 2 1/4 in |
| Weight | 0.549 LB |
| EAN or UPC | 87796057272 |

