- 1.6875" Shaft, 3.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Base Height | 1 3/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | LSAO Series |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 5 in |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Collar No. | SN111K |
| Bearing Insert | GN111KRRB |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Length Through Bore | 2.3125 in |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Weight | 14.86 LB |
| EAN or UPC | 87796059924 |

