- 1.9375" Shaft, 3.125" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Labyrinth Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | SN115K |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Bearing Insert | GN115KLLB |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 16.896 LB |
| EAN or UPC | 87796060555 |

