- 1.375" Shaft, 2.75" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 15/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Insert Type | Steel Insert |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Series | LSAO Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Weight | 9.5 LB |
| EAN or UPC | 87796058842 |

