- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Series | LSAO Series |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Length Through Bore | 2.03125 in |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Collar No. | SN107K |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| End Type | Open End |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Height | 15/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 2 3/16 in |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Width | 3 3/8 in |
| Weight | 9.578 LB |
| EAN or UPC | 87796059139 |

