- 2.9375" Shaft, 4.5625" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GN215KRRB |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bolt Hole Spacing | 12 3/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Collar O.D. | 4 7/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Base Length | 15 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 8 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Series | LSAO Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Base Height | 1 7/8 in |
| Collar No. | SN215K |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 8 9/16 in |
| Length Through Bore | 3.9375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 44.24 LB |
| EAN or UPC | 87796061880 |

