- 2.1875" Shaft, 3.75" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Labyrinth Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 1 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar No. | SN203K |
| Base Length | 12 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 10 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 1 7/16 in |
| Weight | 21.282 LB |
| EAN or UPC | 87796061187 |

