- Duplex Set
- 45 mm ID x 75 mm OD x 15 mm Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- N/A Preload
description
- To meet the requirements of the servo-controlled machinery field, Torrington has developed a new series of ball bearings specially designed for ball screw applications. Design criteria for these bearings with maximum axial rigidity, low drag torque, and extreme control of lateral eccentricity.
applications
- Ball screw support
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| No. in Set | Duplex Set |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Drag Torque of Preloaded Set | N/A |
| Width of Set | 30 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Axial Spring Constant | N/A |
| Contact Angle | 60° |
| Lubricant | Heavy Duty NLGI#2 Grease |
| Enclosure | Open |
| Preload Amount | N/A |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Preload Level | Heavy |
| Cage Material | Phenolic |
| Dynamic Thrust Capacity | N/A |
| O.D. | 75 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 45 mm |
| Material | Steel |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Weight | 1.14 LB |
| EAN or UPC | 87796244856 |

