- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Series | RAK Series |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Outer Ring Size | 208 |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Collar No. | S1108KT |
| Base Height | 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Weight | 4.618 LB |
| EAN or UPC | 87796152373 |

