- 1.25" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAK Series |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Housing Material | Polymer |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Base Height | 21/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Size | 207 |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Collar No. | S1104K |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 2.606 LB |
| EAN or UPC | 87796180086 |
-
HACCP Friendly


