- 1.25" Shaft, 1.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAK Series |
| Outer Ring Size | 206 |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Bearing Insert | G1103KRRB3 TDCF |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Base Width | 1 9/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 17/32 in |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bolt | 1/2 in |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 3.065 LB |
| EAN or UPC | 87796152366 |

