- 0.5" Shaft, 1.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.09375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 4 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1060 lbf |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Base Height | 11/32 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Width | 1 3/16 in |
| Housing Height | 2 3/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 1 33/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Outer Ring Size | 203 |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Series | RAK Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Dynamic Load Rating | 2400 lbf |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt | 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | G1008KRRB TDCF |
| Collar O.D. | 1 1/8 in |
| Weight | 1.056 LB |
| EAN or UPC | 87796156739 |

