- 1.75" Shaft, 2.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Static Load Rating [Max] | 4500 lbf |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Base Width | 2 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Base Length | 7 17/32 in |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Size | 209 |
| Bearing Insert | G1112KRRB TDCF |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Base Height | 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Series | RAK Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt | 1/2 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Weight | 4.97 LB |
| EAN or UPC | 87796156777 |

