- 1.375" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Size | 207 |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Housing Material | Polymer |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt | 1/2 in |
| Base Height | 21/32 in |
| Series | RAK Series |
| Bearing Insert | G1106KRRB TDCF |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Collar No. | S1106K |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Weight | 1.73 LB |
| EAN or UPC | 87796180093 |
-
HACCP Friendly


