- 1.4375" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1107KRRB TDCF |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Series | RAK Series |
| Base Height | 21/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar No. | S1107K |
| Outer Ring Size | 207 |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.872 LB |
| EAN or UPC | 87796180109 |
-
HACCP Friendly


