- 2.9375" Shaft, 3.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Static Load Rating [Max] | 9800 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Bearing Insert | G1215KRRB TDCF |
| Collar O.D. | 4 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt | 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Series | RAK Series |
| Housing Height | 6 7/16 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Overall Width | 3 25/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 215 |
| Base Width | 3 1/4 in |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Base Length | 12 in |
| Weight | 19.25 LB |
| EAN or UPC | 87796156821 |

