- 2.1875" Shaft, 2.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Outer Ring Size | 211 |
| Housing Height | 4 29/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Collar O.D. | 3 in |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Bearing Insert | G1203KRRB TDCF |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Series | RAK Series |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Weight | 8.06 LB |
| EAN or UPC | 87796156791 |

