- 2.4375" Shaft, 2.6875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bearing Insert | G1207KRRB TDCF |
| Dynamic Load Rating | 13200 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 9 7/16 in |
| Collar O.D. | 3 5/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Overall Width | 3 1/32 in |
| Base Height | 7/8 in |
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| End Type | Open End |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Outer Ring Size | 212 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Series | RAK Series |
| Bolt Hole Spacing | 7 13/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Bolt | 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 8000 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Housing Height | 5 13/32 in |
| Weight | 10.378 LB |
| EAN or UPC | 87796156807 |

