- 2" Shaft, 2.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Bolt | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 211 |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | RAK Series |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Housing Height | 4 29/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 3 in |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Weight | 8.628 LB |
| EAN or UPC | 87796156784 |

