- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Base Width | 1 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Series | RAK Series |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Base Height | 15/32 in |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Base Length | 5 in |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Collar No. | S1012K |
| Weight | 1.682 LB |
| EAN or UPC | 87796152359 |

