- 0.625" Shaft, 1.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RAK Series |
| Base Width | 1 3/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 2 3/32 in |
| Bearing Insert | G1010KRRB TDCF |
| Bolt | 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Overall Width | 1 33/64 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Collar O.D. | 1 1/8 in |
| Base Height | 11/32 in |
| Length Through Bore | 1.09375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 2400 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 1060 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 203 |
| Base Length | 4 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar No. | S1010K |
| Weight | 1.094 LB |
| EAN or UPC | 87796152342 |

