- 1.5" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Bearing Insert | G1108KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Series | RAKH Series |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Collar No. | S1108KT |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Weight | 8.39 LB |
| EAN or UPC | 87796059566 |

