- 1.25" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Insert Type | Steel Insert |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Insert | G1104KRRB |
| Bolt Hole Spacing | 5 11/16 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 8 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Series | RAKH Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 4 in |
| Length Through Bore | 2.01563 in |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Length | 1 3/16 in |
| Collar No. | S1104K |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Weight | 6.384 LB |
| EAN or UPC | 87796058477 |

