- 1.6875" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Agriculture
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Length | 1 5/16 in |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | RAKH Series |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Housing Height | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Collar No. | S1111K |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 8.888 LB |
| EAN or UPC | 87796059948 |

