- 1.375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 5 in |
| Series | RAKH Series |
| Collar No. | S1103K |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 3 9/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | G1103KRRB |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Base Height | 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.90625 in |
| Base Length | 6 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 87796057982 |

