- 1.75" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 4 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Base Height | 13/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Series | RAKH Series |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar No. | S1112K |
| Bearing Insert | G1112KRRB |
| Weight | 8.788 LB |
| EAN or UPC | 87796060210 |

