- 1" Shaft, 1.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar No. | S1100K |
| Overall Width | 2 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 4 11/16 in |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 3 1/4 in |
| Base Length | 6 1/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Series | RAKH Series |
| Bearing Insert | G1100KRRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 87796057333 |
| NSN Number | 3130-00-896-1389 |

