- 2.6875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Collar O.D. | 3 13/16 in |
| Collar No. | S1211K |
| Bearing Insert | G1211KRRB |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Height | 1 1/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 15/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | RAKH Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Base Length | 13 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 6 3/4 in |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Weight | 25.654 LB |
| EAN or UPC | 87796061774 |

