- 2.9375" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Bearing Insert | G1215KRRB |
| Bolt Hole Length | 2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Width | 15/16 in |
| Length Through Bore | 3.625 in |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 7 in |
| Series | RAKH Series |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Length | 13 in |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 4 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Collar No. | S1215K |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 26.019 LB |
| EAN or UPC | 87796061903 |

