- 2.1875" Shaft, 2.75" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | G1203KRRB |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Length | 1 7/16 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 10 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | S1203K |
| Bolt Hole Width | 13/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 14.54 LB |
| EAN or UPC | 87796061217 |

