- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Outer Ring Size | 208 |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Series | RAS Series |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Weight | 5.861 LB |
| EAN or UPC | 87796156883 |

