- 1.25" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt | 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 207 |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Height | 23/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Base Length | 6 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Series | RAS Series |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Weight | 3.944 LB |
| EAN or UPC | 87796152410 |

