- 1.25" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 23/32 in |
| Series | RAS Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar No. | S1104K |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Material | Polymer |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Size | 207 |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 2.606 LB |
| EAN or UPC | 87796180161 |
-
HACCP Friendly


