- 1.1875" Shaft, 1.6875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Food and beverage
- Material handling
- Highly corrosive environments
- Dairy and refrigeration
compliances
- 0
| Bearing Insert | G1103KRRB TDCF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 3 9/32 in |
| Base Height | 21/32 in |
| Collar O.D. | 1 3/4 in |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Width | 1 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 206 |
| Series | RAS Series |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Weight | 1.19 LB |
| EAN or UPC | 87796180147 |
-
HACCP Friendly


