- 1.75" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt | 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | G1112KRRB TDCF |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Outer Ring Size | 209 |
| Static Load Rating [Max] | 4500 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Base Length | 7 17/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 4 3/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Series | RAS Series |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Weight | 5.641 LB |
| EAN or UPC | 87796156906 |

