- 1.4375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
- Polymer Housing
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 23/32 in |
| Bolt | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Size | 207 |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Bearing Insert | G1107KRRB TDCF |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAS Series |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Housing Material | Polymer |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 87796180185 |
-
HACCP Friendly


