- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Base Height | 19/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar No. | S1100K |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAS Series |
| Bolt | 3/8 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Outer Ring Size | 205 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Weight | 2.182 LB |
| EAN or UPC | 87796152380 |

