- 2" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Bolt | 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Collar O.D. | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Housing Height | 4 31/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Series | RAS Series |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 211 |
| Weight | 8.69 LB |
| EAN or UPC | 87796156920 |

